Kontakty
- Lux et Lapis
Široký Dvůr 1
691 46 Břeclav - Ladná
Česká republika - LuxetLapis@centrum.cz
- http: www.luxetlapis.cz
Restaurování v Angkoru
V letech 2006 – 2007 v rámci restaurátorské části projektu GOPURA, české rozvojové pomoci v Kambodži, byly objeveny pod vedením akad. sochaře a restaurátora Michala Blažka, zdokumentovány a ošetřeny fragmenty soch lvů a slonů v okolí chrámu Phimeanakas.
Následnický projekt GOPURA II v roce 2007 – 2008 si dal za cíl z těchto fragmentů sestavit sochy a osadit je na původní místa na chrámu. Nalezené fragmenty byly očištěny, odsoleny v proudící vodě, lokálně konsolidovány a deponovány na 40cm vysokých dřevěných konstrukcích na třech místech v okolí Phimeanakasu.
Je třeba připomenout, že na ostatních chrámech v Angkoru jsou fragmenty v zemi většinou nedaleko původního místa sochy, ale na Phimeanakasu je z různých důvodů minimální vzdálenost kamenných částí soch od chrámu 25 metrů. Velké množství bylo nalezeno ve vzdálenosti 50 - 70 metrů a jeden dokonce až 200 metrů. Množství fragmentů nebylo dosud nalezeno nebo již neexistuje. Historické prameny a naše výzkumy nasvědčují tomu, že na Phimeanakasu se nacházelo 48 lvů v šesti velikostech a 12 slonů ve třech velikostech. I přesto se nám podařilo zkompletovat a osadit na původní místo na západní straně Phimeanakasu sochu jednoho lva, v součinnosti s lokalizací dr. Olivierem Cuninem, historikem architektury.
Tři části téměř dvoumetrové sochy lva byly objeveny v lese: tělo, pravá přední noha a sokl. Originální podstavec byl nalezen poblíž chrámu. Obě části byly nakonec umístěny na první stupeň chrámu nalevo od schodiště. Přední část hlavy, oči, čumák, horní a dolní čelist jsou dosud nezvěstné. Velká část hřívy chybí též. Zadní část lva byla poškozena krustou. Zajímavým cílem bádání bude určení původce zvláštního typu destrukce části kamene, který byl pod zemí, a zjištění důvodu prasklin na zadní části těla. Všechny části byly změřeny, zakresleny a zdokumentovány. Kamenný materiál byl očištěn, ošetřen proti vegetativnímu znečištění a odsolen. Fragmenty byly přemístěny k chrámu, vyvrtány otvory pro nerezové čepy a sesazeny dohromady. Chybějící část levé nohy byla vysekána z šedého pískovce z lomu Beng Melea. Postupováno bylo tak, aby všechny nové části mohly být nahrazeny originálními, pokud by tyto byly nalezeny v budoucnu. Bylo také nutné kámen lokálně zpevnit, injektovat chybějící místa a provést plastickou retuš. Byl použit umělý kámen na minerální bázi.
Restaurátorský proces sochy lva bude ukončen do konce roku 2008. Chybějící části podstavce budou doplněny filuňky osazenými na nerezové čepy. Zároveň bude vynaloženo velké úsilí na nalezení přední části hlavy lva.
Všechny práce proběhly v součinnosti s APSARA Authority. Trainees z kurzu GOPURA z let 2006 – 2008 se zúčastnili všech restaurátorských přednášek a prací. Byli seznámeni s českou restaurátorskou tradicí a tři z nich obdrželi stipentium pro studium v ČR. Restaurování podle České restaurátorské školy není jen úsilí o záchranu kamene, ale i plastická, estetická, sociální a náboženská rehabilitace sochy.
Duben 2007
Září 2007
Říjen 2007
Únor 2008
Červen 2008